Poznań Music Labs Live – I Międzynarodowy cykl koncertów jazzowych i warsztatów muzycznych.
„Poznań Music Labs LIVE” to wyjątkowy cykl koncertów jazzowych i warsztatów muzycznych organizowany przez Stowarzyszenie Bel Canto im. Prof. Tomasza Zagórskiego oraz Szkołę Muzyczną Yamaha w Poznaniu. Wydarzenia te, zaplanowane na okres od września do grudnia 2024 roku, stanowią unikalną międzynarodową inicjatywę kulturalno-edukacyjną skierowaną do mieszkańców Województwa Wielkopolskiego.
W jego ramach na scenie wystąpią wybitni artyści jazzowi z Polski i zagranicy, oferując bogaty program muzyczny, który obejmuje nie tylko koncerty, ale również warsztaty muzyczne i panele dyskusyjne odbywające się w dzień koncertów.
Każde wydarzenie odbywać się będzie w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej Yamaha w Poznaniu, znanej z doskonałych warunków akustycznych. Projekt „Poznań Music Labs LIVE” to także platforma do edukacji kulturalnej, promująca rozwój kompetencji muzycznych i artystycznych uczestników. Dodatkowo, po każdym koncercie dostępne będą podcasty i skróty w formie video, które przybliżą publiczności kulisy wydarzeń i artystyczne inspiracje.
Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i sztuki do udziału w tej niezwykłej inicjatywie, która nie tylko promuje kulturę muzyczną, ale także tworzy przestrzeń do międzykulturowego dialogu i wymiany artystycznej.
Wystąpią:
ZK Collaboration to zespół który narodził się z przeznaczenia i przyjaźni. Tak po prostu musiało się wydarzyć. Wszystko ugruntowało się w 2016 roku, chodź zaczęło się znacznie wcześniej.
Los i bieg wydarzeń powoli, acz konsekwentnie kierował życiem liderów ZK Collaboration Macieja i Adama w taki sposób, by dzięki artystycznym doświadczeniom zdobywanym przez ostatnią dekadę poza polską wrócić i połączyć siły.
Dzięki temu mnogość inspiracji zaczerpniętych przez liderów sprawia, że zespół jest niezwykle interesujący, wręcz wyjątkowy ZK Collaboration to grupa przyjaciół. Niektórzy z nich siedzieli razem w ławkach szkolnych, razem uczyli się, podróżowali, tworzyli muzykę, od zawsze czerpiąc z młodzieńczej energii i niezwykłej interakcji, którą wypracowali przez lata.
Naszym celem jest przełamywanie barier, poszukiwanie nowych rozwiązań i nieustanny rozwój, nie zapominając, że muzyka to zabawa i nasza absolutna miłość. Jeśli robisz coś, w co wierzysz, kochasz…. polegaj na tym i zaufaj sobie. Jeśli tak jest, to musi to być dobre, to musi być to! Taka jest nasza muzyka!
Andrzej Święs Trio
Andrzej Święs Trio – ur. 1979, kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2008).
Występował z tak uznanymi muzykami, jak m.in.: Jules Buckley, Lee Konitz, Greg Osby, Stewart Copeland, George Garzone, Randy Brecker, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Adam Pierończyk, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Joachim Mencel, Wojciech Niedziela, Maciej Sikała, Grzegorz Nagórski, Robert Majewski, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz, Kuba Stankiewicz, Aga Zaryan, Artur Dutkiewicz, Jacek Kochan, Dominik Wania, Adam Bałdych, Marek Napiórkowski, Jerzy Małek, Kuba Więcek, Clarence Penn, Manuel Valera.
Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, U.S.A., Maroko, Danii, Austrii, we Włoszech, Rosji, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, na Ukrainie i w Białorusi.
Na stałe współpracuje / współpracował z: Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Kamil Piotrowicz Sextet, Maritą Alban Juárez, Martą Król, Kocin Kociński Trio oraz Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio, Krzysztof Dys Trio, Kasia Pietrzko Trio.
W swoim dorobku fonograficznym ma ponad pięćdziesiąt nagranych albumów jako sideman, większość z nich otrzymała nominacje do Nagrody Muzycznej Fryderyk.
Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz Feat: Adeama Walkowiak
Fuzje muzyki jazzowej, latynoskiej, rytmów kubańskich. W repertuarze będzie można usłyszeć muzyczne korzenie Kuby, z której pochodzi kontrabasista – Roland Abreu.
Roland Grzegorz Abreu Krysztofiak – bass Taras Backovskyi – sax Fernando Del Rio Torres – piano Eddy Aguero Ferrer – congas Dominik Jaske – drums The CubanLatin Jazz to oryginalna propozycja na rynku polskiej muzyki jazzowej. Fuzja muzyki jazzowej, latynoskiej – rytmów kubańskich, afro kubańskich, salsy, oraz muzyki klasycznej w wykonaniu młodych, utalentowanych muzyków różnych narodowości połączonych wspólnymi pasjami muzycznymi. W prezentowanym repertuarze wyraźnie słychać muzyczne korzenie Kuby niesione dźwiękami kontrabasu lidera grupy – Rolanda Abreu. Muzyk urodził się w Hawanie i mieszkał tam do 20 roku życia.
Obecnie w drugiej ojczyźnie – Polsce – w niesamowity sposób przenosi muzyczne korzenie kubańskie do swojego ulubionego gatunku muzycznego – jazzu. Obok kontrabasu zespół posiada w swoim instrumentarium saksofon, pianino, perkusję i kongi.
Roland Grzegorz Abreu Krysztofiak Kontrabasista, kompozytor i aranżer. Pochodzi z Hawany, gdzie urodził się i mieszkał do dwudziestego roku życia. Z muzyką związany od najmłodszych lat. Absolwent jednego z najsłynniejszych konserwatoriów na Kubie – Konserwatorium Muzycznego im. Guillermo Tomas Bouffartigues w Hawanie. Brał udział w festiwalu Jazz Plaza i innych. W 2007 r. zdobył I miejsce w konkursie Muzykalia, w tym samym roku grał również w Hawanie koncert jazzowy z Wyntonem Marsalisem oraz z Cool and the Gang. Występował u boku takich gwiazd i zespołów jak: Bobby Carcasses i Afrojazz, Michel Herrera i Jovenjazz, Jadasni Portillo i Cause, Ernesto Camilo i innych. Koncertuje po Europie z grupą Cuba Percussion i Yaqueline Castellanos. W Polsce oprócz występów z własnym zespołem gra z orkiestrą Rey Ceballo i TripulacionCubana. Taras Bakovskyi Saksofonista i kompozytor urodzony w Łucku . Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w międzynarodowych konkursach, m.in. I miejsce w konkursie Nowe imiona Ukrainy w Kijowie. Wraz z zespołem Sauce Band występował na najważniejszych ukraińskich festiwalach: Odessa Jazz i Muzyczne Dialogi. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. z perkusistą Frankiem Parkerem, koncertując z zespołem The Jazz Collective. Na festiwalu Europejski Stadion Kultury wystąpił z cenionym europejskim kontrabasistą Vitoldem Rekiem. Miał przyjemność pracować również z Michelem Bowie’m (USA), Marcusem Stricklandem (USA) i innymi.
Pablo Lapidusas
Pablo Lapidusas – argentyński pianista, kompozytor, producent i pedagog.
Absolwent wydziału muzycznego Uniwersytetu Stanowego Unicamp w Campinas (Brazylia) oraz studiów magisterskich Master of Jazz Performance w Lisbon Superior School of Music (ESML).
Obecnie mieszka w Lizbonie.
Wydał 6 albumów i jeden Songbook (Pianoworks I) z autorskimi kompozycjami.Współpracował z wieloma artystami (m.in. Hermeto Pascoal, I Musici di Montreal, Marcelo D2, Cesar Camargo Mariano, Edu Lobo, Hamilton de Holanda, Marcus Wyatt, Carlos Malta, Eugene Friesen, Sid Jacobs, Mordy Ferber, Ehud Ettun, Wanda Sá, Quartet Cy, Victor Biglione, Gabriel Grossi, Jaques Morelenbaun, Maria João, Bernardo Lobo i wielu innych), w nagraniach, programach telewizyjnych i radiowych oraz trasach koncertowych w ponad 30 krajach.
W 2021 roku Pablo otrzymał nagrodę „Music Professionals Award” za serial telewizyjny „Herdeiros de Saramago” – RTP (kategoria ścieżka dźwiękowa).
W 2022 był nominowany do 23. Latin Grammy w kategorii „Najlepszy album instrumentalny”.Oprócz tego, że jest performerem i producentem, Pablo ma intensywny harmonogram nauczania, prowadzi zajęcia, warsztaty i kursy mistrzowskie w Portugalii, Brazylii, Włoszech, Izraelu i Indiach.