Korowód Dziadów Noworocznych przeszedł przez Poznań. Wszystko rozpoczęło się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, gdzie odbył się spektakl, została przybliżona historia obrzędu i zostały złożone życzenia dla wszystkich zgromadzonych.
Dziady Noworoczne po raz pierwszy w Poznaniu, pochodzą z rejonu południowej żywiecczyzny. Tradycja Dziadów oparta jest na dawnej, pierwotnej wizji świata, była w przeszłości ważnym obrzędem wprowadzającym w nowy, odradzający się czas (nowy rok, wiosna). Pomagają przejść przez graniczny okres końca i początku roku. Kiedyś w postacie wcielali się młodzi mężczyźni, kawalerowie. Swoje role prezentowali zgodnie z tradycyjnym stereotypem, tak jak nakazywała im tradycja.
Konie – dynamiczne, żywiołowe, skaczące, biegające czy roztańczone, w pewnym momencie padają martwe. W ten sposób łączą się z zamarłą przyrodą, z uśpioną Matką Ziemią. W tym momencie następuje pełna konsternacji chwila. Czy powstaną? Muszą być wskrzeszone, wstają aby pobudzić naturę do życia.
Niedźwiedzie eksponują swoją siłę i moc ciągnąc na przykład kloc drewna czy inny ciężar. Przede wszystkim jednak budząc się wiosną zwiastują odrodzenie, płodność. Dlatego turlają się po Ziemi, przekazują jej nowe życie i moc. A konie skacząc przez nie symbolizują odrodzenie.
Diabły obrazują mroczną, ciemną stronę istnienia, a Śmierć transformację, przejście do kolejnego wymiaru.
Postaci biorących udział w zabawie jest więcej, z biegiem lat pojawiają się postacie odwzorowujące choćby współczesne zawody, wykonywane w społecznościach. Jest cygan nadzorujący konie, są pachołkowie.
Ważne są postacie (pachołkowie, dziady), których głównym rekwizytem są długie baty. To właśnie strzały na batach słyszane z daleka, rytmiczne dźwięki dzwonków oraz dynamiczna muzyka zapowiadają zbliżający się korowód. Smarowanie sadzą tych co obserwują, bicie rózgami po nogach itp.
Widać tutaj sporo analogii do naszych lokalnych zwyczajów, np. Żandary na Ławicy, Siwki leniwki, których tradycję w okolicach Wielkanocy można poznać w okolicach Poznania, kto nie był polecamy.
Organizatorem korowodu był Zespół Tańca Ludowego Poligrodzianie i Brama Poznania
Fot. Sławek Wąchała