Czas Komedy i Nagroda Ery Jazzu

Cykl CZAS KOMEDY jest realizowany od 2015 roku w ramach Ery Jazzu. Teraz stał się samodzielnym projektem prezentującym geniusz muzyki Krzysztofa Komedy. To najważniejszy w Poznaniu element honorowania postaci oraz muzyki wybitnego i kultowego polskiego artysty.

Tegoroczny koncert cyklu był poznańską premierą programu „Komeda/Chopin/Bach” trio Andrzeja Jagodzińskiego. Trio tworzą niezwykli, utalentowani muzycy: Andrzej Jagodziński, Czesław „Mały” Bartkowski ( który w latach 60 tych grał w zespole Komedy ) oraz Adam Cegielski.

Zgodnie z tytułem piosenki Zbigniewa Wodeckiego zaczęło się od Bacha, by przejść do Chopina i Komedy. Program koncertu świetnie dobrany – zwłaszcza w takim wykonaniu. Nie obyło się oczywiście bez bisu.

Początek niedzielnego spotkania w Czasie Komedy to oczywiście wprowadzenie w temat przez twórcę Ery Jazzu, Czasu Komedy i wielu innych muzycznych projektów Dionizego Piątkowskiego, kolejnym etapem było wręczenie nagrody Ery Jazzu na rok 2025.

Laureatką tegorocznej nagrody Era Jazzu Prize 2025 jest Izabella Effenberg, co nie było już tajemnicą przed uroczystością.

To niezwykle ważne i prestiżowe dla środowiska jazzowego nagrody honorujące wybitnych wielkopolskich muzyków i twórców jazzu. Przyznawane są od 2015 roku, honorowały przede wszystkim młodych i zdolnych muzyków z Poznania i Wielkopolski, którzy spełniali ogromne nadzieje na krajowe i zagraniczne kariery. Dotychczasowymi laureatami są znakomici muzycy tworzący dzisiaj nowy powiew polskiego jazzu: Dawid Kostka, Kacper Smoliński, Adam Zagórski, Dawid Tokłowicz, Piotr Scholz, Damian Kostka. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrody przyznana została kobiecie, niezwykłej artystce, która jest wirtuozem gry na instrumentach płytkowych oraz niezwykłych, egzotycznych instrumentach perkusyjnych: od kalimby, mbiry, marimbuli i egzotycznej array mbiray po glasharp (szklaną harfę) oraz paletę instrumentów perkusyjnych, w tym unikatowy Trinidad Steeldrum oraz tradycyjny niemiecki instrument strunowy Bayerisches Hackbrett czyli bawarskie cymbały.

Izabella pochodzi z Poznania, z domu z tradycjami muzycznymi (np. Eugeniusz Effenberg – który był obecny podczas wręczenia nagrody), na stałe mieszka w Norymberdze . Izabella Effenberg koncertowała na prestiżowych scenach oraz festiwalach, takich jak NDR Radio w Hamburgu czy Radia Bawarskiego w Monachium, Ystad Jazz Festival (Szwecja), Festival da Jazz i Offbeat JazzFestival (Szwajcaria), Gdańskie Noce Jazzowe czy Jazz Baltica (Niemcy). Ma w swoim dorobku liczne nagrody i wyróżnienia. Prowadzi między innymi w Poznaniu warsztaty mistrzowskie.

Zapraszamy do fotorelacji z niedzielnego Czasu Komedy.

fot. Sławek Wąchała