7 edycja Festiwalu sztuki i architektury modernistycznej Nowy Plan to edycja poświęcona powojennej architekturze sakralnej. Architektura na Wiarę – kościoły i ich przydatki.
Kościoły wybudowane w Polsce po wojnie to fascynujący temat. Po pierwsze, są wyrazem połączenia wielu wieków tradycji z nowoczesnością. Po drugie, ich projektowanie stanowiło swoiste laboratorium dla architektów. Wypracowywali nowe rozwiązania i formy dla budynków stawianych dotąd w oparciu o utrwalone i nacechowane symbolicznie schematy. Po trzecie, architektura sakralna była „wentylem” dla projektantów tworzących powtarzalne osiedla i bloki. Wreszcie, po czwarte, budowanie świątyń było także przejawem sprzeciwu wobec obowiązującego systemu politycznego i ekonomicznego (choć już w latach 80. Państwo wydawało wręcz hurtowo zgody na ich budowę). Nie było drugiej dziedziny architektury, która – na tak wielką skalę – miałaby mecenasa innego niż Państwo. Nie było też innych obiektów stawianych z tak silnym oddolnym społecznym wsparciem, zarówno w formie pracy, jak i finansów.
Jakie są zatem poznańskie realizacje sakralne okresu, w którym dominującą rolę odgrywał modernizm? Które z nich są najciekawsze i dobrze znoszą próbę czasu? Czym różnią się projekty z końca lat 60. od tych realizowanych dwie dekady później? Jak architekci stosowali się do nowych, posoborowych zaleceń kościoła w kwestii nowych świątyń? Jak przebiegała budowa? Jakimi fortelami trzeba było posługiwać się, by „przechytrzyć” władze niechętne naporowi sakralnej architektury Wreszcie, czy dziś liczba kościołów w mieście odpowiada współczesnym potrzebom? Może jest ich za dużo? Które są zbyt pokaźne? Czy uda się utrzymać je w dobrym stanie technicznym? Jakie może być drugie życie niektórych kościołów?
Na te i wiele innych pytań organizatorzy postarają się odpowiedzieć w siódmej edycji festiwalu „Nowy plan” przyglądając się z bliska świątyniom wyselekcjonowanym ze względu na jakość architektury, wielkość, autora projektu lub czas powstania. Sprawdzą, co myślą o tych formach i ich utrzymaniu proboszczowie, jakimi uczuciami darzą „swoje” świątynie wierni. Wreszcie, last but not least, na ile modernizm wpłynął na kształtowanie tych obiektów, a na ile są one do niego w kontrze.
W programie festiwalu znalazło się miejsce na wykład Kuby Snopka pt. Architektura VII dnia, spacery po starannie wyselekcjonowanych kościołach i dyskusję pt. Nie święci kościół lepią. Na spacery obowiązują zapisy/ zgłoszenia na nowyplanfestiwal@gmail.com z powodu ograniczonej ilości miejsc.
Wykład:
26.09.2024 Architektura VII Dnia – powojenna architektura sakralna w Polsce Jakub Snopek – SARP Poznań
Spacery:
28.09.2024 Kościół pw. Wniębowzięcia NMP Kobylepole
03.10.2024 Kościół pw. Nawiedzenia NMP os. Bohaterów II Wojny Światowej
05.10.2024 Kościół pw. Jana Kantego ul. Grunwaldzka 86
12.10.2024 Kościół pw Pierwszych Polskich Męczenników os. Tysiąclecia
13.10.2024 Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego ul. Panny Marii
18.10.2024 Kościół pw. Świętej Rodziny ul. Promienista
19.10.2024 Kościół pw. Św. Jana Bosko ul. Warzywna
26.10.2024 Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej ul. Naramowicka
Organizatorzy: SARP Poznań, Centrum Otwarte, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Fundacja made in art
Partnerzy: Miasto Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP
Patronat medialny: Architektura & Biznes, Radio Afera, IKS, FotoKulturalni.pl, Lepszy Poznań
mat. org.